PAPUGI NIE MUSZĄ DZIOBAĆ. To czy papuga będzie dziobała czy nie, zależy od nas, opiekunów.

W niektórych kręgach panują opinie, że papugi muszą dziobać, że tak już mają, że to normalne, że trzeba się z tym pogodzić, że to hormony itd. Jest to jednak przekonanie całkiem błędne! 

Dziobanie nie jest dla papug naturalnym zachowaniem. Jest to wyuczony sposób komunikacji z człowiekiem w sytuacji, w której inne sposoby zawodzą. To my, opiekunowie, tworzymy takie relacje, że papuga musi dziobać. Bardzo często też nieświadomie wzmacniamy to zachowanie. Wiele osób reaguje na dziobanie agresją i karaniem papug, a to tylko nakręca papugę do częstszego dziobania i powoduje dodatkowe problemy.

Co zrobić? 

Wszyscy wiemy, że najlepsza jest profilaktyka, a więc budujmy z papugami takie relacje, które nie będą ich zmuszać do dziobania. Jeśli nie wiecie jak to zrobić, to chętnie pomogę.

A jak już dziobie? Na ogół oduczenie papugi dziobania nie jest trudne, wymaga jednak cierpliwości i pracy ze strony opiekuna pod okiem doświadczonego behawiorysty. W każdym przypadku trzeba pracować indywidualnie i w sposób najlepszy dla konkretnej papugi żyjącej w konkretnym środowisku z konkretnymi opiekunami.