o co w tym wszystkim chodzi kim jest behawiorysta papug i dlaczego nim jestem

Na oficjalnej polskiej liście zawodów nie ma behawiorysty zwierząt, a tym bardziej behawiorysty papug. Oznacza to, że zawód ten nie jest uregulowany i nie ma żadnych wymogów, które trzeba spełnić aby go wykonywać. W Polsce nie ma też żadnej instytucji, która mogłaby behawiorystów papug certyfikować. Wszystkie kursy i szkolenia, niezależnie od ich jakości, zajmują się innymi zwierzętami, głównie psami, kotami i końmi.

Dlaczego więc nazywam się behawiorystą papug? Behawiorysta papug to osoba, która podejmuje pracę nad problematycznymi zachowaniami papug i pomaga w ich modyfikacji, a także wspomaga opiekunów papug w pracy mającej na celu poprawienie wzajemnych relacji. Zajmuję się tym. Już 15 lat temu ukończyłam pierwszy kurs dający mi wiedzę behawioralną na temat zachowania i treningu papug. Od tamtego czasu uczestniczyłam w wielu innych kursach, szkoleniach, webinarach i konferencjach; należę do paru platform szkoleniowych. Nie mam certyfikatu (bo nikt w Polsce nie ma), ale uważam, że moja wiedza i doświadczenie pozwala mi na podjęcie takiej pracy.

Przez ponad 20 lat prowadziłam hobbystycznie doradztwo w każdym zakresie związanym z papugami. Dzieliłam się wiedzą poprzez strony internetowe, a także na forach i grupach dyskusyjnych. W końcu doszłam do wniosku, że najwyższy czas zamienić działalność hobbystyczną w profesjonalną. Działalność hobbystyczna to działalność „po godzinach” w wolnym czasie, a działalność profesjonalna to już działalność „na pełny etat”. Dlatego w maju 2021 roku założyłam firmę, którą nawiązując do mojego serwisu Papuzie Centrum Informacyjne, nazwałam Papuzie Centrum Doradcze Behawiorysta Papug Joanna Karocka i prowadzę profesjonalną działalność edukacyjną, doradczą i konsultacyjną.

nowe wpisy aktualności

U niektórych gatunków problem zaczyna się już w jesieni, u innych na wiosnę, a u niektórych trwa tak naprawdę cały…

Dominacja i kontrola - teoria, która uczyniła chyba najwięcej szkód w zakresie relacji człowiek - papuga. Dzisiaj wiemy…

Ostatnio na jednym z polskich kanałów YT pojawiła się Zasada 3-3-3 (3 dni - 3 tygodnie - 3 miesiące) w odniesieniu…