W czasie konsultacji wielokrotnie rozmawiamy o urozmaiconej diecie i o tym jak podawać papugom warzywa i owoce. Generalnie warzywa (i owoce) można podawać na każdy możliwy sposób, w całości oraz krojone. Jeżeli papugi nie chcą jeść dużych kawałków, to dobrze jest spróbować pokroić warzywa (i owoce) na mniejsze kawałki i zrobić z nich sałatkę. Wielkość kawałków w sałatce zależy od wielkości papugi oraz jej preferencji. Jeżeli sałatki też nie będzie chciała jeść, to jest jeszcze jeden sposób, który w większości przypadków skutkuje: mesz.
Mesz to zblendowane warzywa (i owoce), ale z dodatkami. Przed zblendowaniem warzywa (i owoce) trzeba pokroić w mniejsze kawałki i dopiero potem zblendować. Nie blendujemy na papkę, a na takie drobniutkie kawałki. Jak ktoś nie ma blendera, to może drobno posiekać. Warzywa strączkowe trzeba wcześniej ugotować. Tak przygotowane warzywa możemy zapakować do woreczka i zostawić w lodówce na drugi dzień. Im więcej w takim meszu owoców, tym gorzej będzie się przechowywał.
Mesz posypujemy różnymi posypkami nasion, możemy też dodawać do niego np. moczone nasiona i kiełki. "Mesz" na zdjęciu powstał z warzyw pokazanych na górnym zdjęciu (podobnie jak sałatki). Posypany został poszatkowaną natką marchewki, nasionami babki i łuskanymi nasionami konopi. O tym jak komponować takie sałatki i mesze napiszę następnym razem.